Pozycja głowy w kraulu
Pozycja głowy w kraulu odgrywa olbrzymią rolę w technice pływania. Kraul, jest stylem bardzo rozbudowanym, składającym się z wielu elementów, które są od siebie bezpośrednio zależne. Jednym z takich elementów jest pozycja głowy, która determinuje całokształt techniki pływania. Dodatkowo wpływa na prędkość i ekonomiczność pływania, poprzez prawidłowe połączenie rotacji z oddechem. To co się dzieje z tyłu, w nogach warunkuje przód, czyli między innymi nasza pozycja głowy. Im głowa będzie wyżej wystawać nad powierzchnię wody, tym bardziej nasze nogi będą opadać w dół. Dużo osób próbuje to zrównoważyć szybszą pracą nóg, jednak nie jest to dobry sposób, jeśli chcemy przepłynąć chociaż kilka długości basenu.
Najczęściej popełniane błędy:
- Zbyt szybkie pozbywanie się powietrza. Powoduje to chęć szybszego obrotu głowy w celu nabrania kolejnej dawki tlenu.
- Wzrok skierowany do przodu napina odcinek szyjny oraz utrudnia prawidłowe nabranie powietrza.
- Niepoprawna technika nóg oraz ich opadanie negatywnie wpływa na pozycję głowy w kraulu.
- Głowa wychodząca poza linię obrotu ( oś czubek głowy, szyja, kręgosłup ).
- Nie wypuszczanie całego powietrza podczas wydechu. Brak odpowiedniej wymiany gazowej napina nasze ciało, powoduje utratę energii oraz sprawia, że dążymy do szybszego wyjęcia głowy po wdech.
Ustawienie głowy w stylu dowolnym a oddech
Nieprawidłowy oddech powoduje zbyt szybkie podnoszenie głowy nad powierzchnie wody w celu nabrania powietrza. Zazwyczaj popełnianym błędem jest zbyt szybkie pozbywanie się powietrza poprzez szeroko rozwarte usta. Ja to porównuje do rury o dużej średnicy przez które ulatnia się powietrze w zaledwie 2s. Zróbcie test. Wydychajcie powietrze przez szeroko otwarte usta a sami uświadomicie sobie jak szybko się go pozbędziecie. W pływaniu dążymy do stosunku wdechu i wydechu wynoszącego 1:3. Dla osób początkujących zawsze zalecam wydech nosem, ze względu na to, że nos ma mniejszy otwór a to wymusza równomierny, dłuższy wydech. Natomiast, jeśli mamy problem z pozbyciem się całego powietrza wydychając przez nos powinniśmy w ostatnim momencie rotacji głowy nad powierzchnię wody pozbyć się jak najszybciej powietrza przez usta i nos. Do wydechu przez usta będziemy zmuszeni podczas szybszego pływania, gdy nie zdążymy pozbyć się całego powietrza z płuc przez nos.
Wydmuchnięcie w końcowym momencie ustami spowoduje odepchnięcie wody od ust i zapobiegnie zachłyśnięciu. Dla osób, które zdecydują się na wydech przez usta, proponuje wydech tak zwanym ,, dzióbkiem ” i ten sposób się sprawdza. To wygląda tak jak przy dmuchaniu do herbaty gdy jest gorąca. Ważne jest to aby przed zaczerpnięciem powietrza pozbyć się go z płuc aby nasza klatka piersiowa nie była jak baniak i nie powodowała opadania nóg. Szczegółowe informacje na temat oddychania są zawarte w artykułach, do których przeczytania zachęcam.
Jak prawidłowo ustawić głowę podczas pływania kraulem?
Rotacja wokół osi, którą stanowi czubek głowy, szyja, kręgosłup. Linia, która tnie nas na dwie części, lewą i prawą. Głowa powinna być nieruchoma a oddech nabieramy poprzez rotację wokół powyższej linii. Zazwyczaj często spoglądamy do przodu, chcąc mieć większy zakres widzenia rzeczy, które się dzieją przed nami. Równie częstym błędem jest zbytnie przyciąganie brody do klatki piersiowej. Oba sposoby utrzymywania głowy powodują również napięcie odcinka szyjnego, który powinien być luźny, ponieważ ma wpływ na utrzymywanie jednego okularu blisko powierzchni wody ( lub w wodzie ) w trakcie nabierania powietrza.
Pozycja głowy – o czym powinniśmy pamiętać:
- Pozycja głowy powinna być taka, aby kąciki ust i gumka od okularu znalazła się przy powierzchni wody ( dążymy również do zanurzenia jednego okularu ). Takie ułożenie głowy ma wpływ na napięcie w odcinku szyjnym.
- Ramię zbyt bardzo skierowane do środka. W związku z tym powoduje zbyt wysokie ustawienie głowy. Ręka powinna być wyprostowana, na wysokości barku lub nieznacznie szerzej.
- Słaba rotacja barków lub jej brak powoduje napięcie odcinka szyjnego. Dodatkowo wymusza zbędne ruchy głową.
- Nieprawidłowa praca nóg utrudnia nam utrzymanie równowagi a także prawidłowej rotacji.
- Zbyt wczesne zabieranie ramienia z przodu podczas nabierania powietrza powoduje zbytnie zatapianie się głowy i wymusza napięcie szyi w celu jej utrzymania.
Podsumowanie
Prawidłowa pozycja głowy w kraulu uzależniona jest wielu czynników. Reasumując wszystko, możecie zobaczyć jak wiele rzeczy jest od siebie zależnych, na ilu elementach niekiedy pływak musi się skupić aby poprawić jeden, który jest jego celem. Istotny wpływ na naszą technikę, co zawsze podkreślam są solidne podstawy i umiejętności pływackie jakie nabywamy podczas nauki pływania i unikanie nabywania złych nawyków ruchowych. Każdy element musimy powtarzać, powtarzać i powtarzać jak najdokładniej potrafimy.
Dodaj komentarz