Czy dzięki pływaniu można schudnąć?

 

Temat jest wałkowany na wielu stronach i forach internetowych. Ludzie szukają najlepszych metod utraty kilogramów często natrafiając na błędne informacje. Następnie poprzez popełniane błędy zderzają się z konsekwencjami takimi jak: adaptacja metaboliczna, spadek masy mięśniowej, bóle stawów, znudzenie oraz wypalenie.

Ważnym elementem w dążeniu do redukcji tłuszczu jest połączenie treningu z odżywianiem, znalezienie równowagi pomiędzy intensywnością, czasem trwania i częstotliwością sesji treningowej oraz wybór rodzaju aktywności, który będzie odpowiadał Waszym celom, trybowi życia i typowi sylwetki.

Najważniejsza zasada spalania tłuszczu?

 

Wytworzenie deficytu kalorycznego i utrzymanie go aż do osiągnięcia celu. Są dwie metody. Zmniejszenie przyjmowanych kalorii i trening, czyli zwiększenie wydatkowanych kalorii. Zastosowanie tych metod nie zawsze przyniesie oczekiwane rezultaty. Najważniejszy jest deficyt kaloryczny i jego utrzymanie. Intensywne treningi nie zawsze zrównoważą złą dietę i pochłaniane kalorie.

Dlaczego zwiększenie aktywności fizycznej, nie zawsze wiąże się z utratą kilogramów?

 

Pływacy, kolarze czy triathloniści potrafią spalać dziennie kolosalne ilości kalorii a mimo tego nie tracą na wadze. Dzieje się tak ponieważ pokrywają wydatek energetyczny wynikający z treningu poprzez pochłanianie ogromnej ilości kalorii. Osoby, które skupiają się na utracie wagi oczywiście postępują podobnie. Ćwiczą jak nigdy a następnie pochłaniają wysokokaloryczne produkty, z tą różnicą, że jest to działanie nieprzemyślane. Efektem tego są tematy na forach typu: Biegam, pływam od miesiąca a waga ani drgnie.

Odżywianie czy trening? Jak szybciej spalić tłuszcz?

 

Priorytetem jest jedzenie. Na początku o wiele łatwiej jest dojść do dziennego deficytu wynoszącego 500 kcal poprzez zmniejszenie spożywanych kalorii. Mądre podejście jednak wymaga dołączenia dopełnienia w postaci wysiłku fizycznego. Bardzo łatwo jest zniweczyć dobry trening poprzez spożycie wysokokalorycznych potraw, jedzenia i napoi. Sam ruch może nie spowodować zmniejszenia masy ciała. Ludzie treningi rekompensują sobie zwiększonymi porcjami żywności. Uczęszczanie na treningi, to wcale nie powód i przyzwolenie aby jeść co się chce i kiedy się chce.

 

Pływanie a chudnięcie

 

Jest wiele poglądów, jeśli chodzi o wpływ pływania na redukcje tkanki tłuszczowej. Powstają coraz to nowsze teorie i badania. Odkryto, że ćwiczenia i pływanie w zimnej wodzie zwiększają apetyt, dlatego trzeba uważać i pilnować spożywania pokarmów. Natomiast pływanie angażuje całe ciało, bardzo korzystnie wpływa na serce, układ oddechowy, nerwowy i nasz organizm. Odciąża ciało i może prowadzić do znacznego wydatku kalorycznego.

Trening o wysokiej intensywności a po wysiłkowa konsumpcja tlenu.

 

Pływanie poprawia przemianę materii, która może utrzymywać się do kilku godzin. Polega to na zwiększonej po wysiłkowej konsumpcji tlenu. Sesje treningowe o niższej intensywności powodują spalanie w mniejszym stopniu. To treningi o wysokiej intensywności prowadzą do po wysiłkowego spalania tłuszczu poprzez zwiększony pobór tlenu. Obrazując lepiej powyższą sytuacje, możemy siedzieć przy komputerze a i tak dalej będziemy spalać tłuszcz.

Jaka jest dobra pora na redukcje tłuszczu?

 

Pora podczas, której masz dużo energii, motywację, jesteś wypoczęty psychicznie. Te rzeczy pomogą Ci przerodzić sesje treningowe w nawyk. Wiele osób ma dobre efekty trenując rano. Zaczęcie dnia, od czegoś pozytywnego, dostarczenie endorfin i dobrego samopoczucia może być dla nas dobrym rozwiązaniem. Wieczorem, jesteśmy zmęczeni. Zazwyczaj psychicznie i fizycznie. Natomiast rano łatwiej będzie nam odhaczyć trening mając jeszcze pokłady energii.

Trenować z pustym żołądkiem, czy pełnym?

 

Duża ilość osób trenuje rano na czczo. Spowodowane jest to, szybszym uwalnianiem tłuszczu z komórek w celu uzyskania energii. Natomiast zbyt duża intensywność, może być powodem utraty masy mięśniowej. Poranna sesja treningowa bez posiłku może dać efekty jeśli wysiłek jest nie wielki i umiarkowany. Wtedy nasz organizm nie odczuje stresu i gwałtownego zapotrzebowania energetycznego. Natomiast przy wyższej intensywności musimy dostarczyć naszemu organizmowi energii zarówno przed jak i po sesji.

Czy pływanie może redukować tkankę mięśniową i zmniejszać siłę?

 

Sytuacja dotyczy wszystkich sportów aerobowych. Gdy decydujemy się na zwiększenie liczby treningów o charakterze aerobowym istnieje ryzyko, że wszystkie sesje nabiorą charakteru wytrzymałościowego i spowodują utratę siły. Uwadze wtedy powinna podlegać beztłuszczowa masa mięśniowa. Dodatkowo katowanie się podczas znacznego deficytu kalorycznego spowoduje katabolizm i spowolnienie przemiany materii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *