Pływalność człowieka jest to zdolność naszego ciała do utrzymywania się na powierzchni wody. W związku z tym pływalność jest uzależniona od gęstości i składu naszego ciała ( tkanka tłuszczowa, mięśniowa i kostna ). Dlatego też aby dokładnie wyjaśnić pojęcie pływalności naszego ciała należy odnieść się do podstawowej zasady fizyki.
,, Wszystko o większej gęstości niż woda zatonie ”
Pływalność człowieka – jak unosimy się na wodzie?
Jak unosimy i utrzymujemy się na wodzie? Pływalność człowieka w wodzie jest kolejnym bardzo ważnym elementem mającym znaczący wpływ na naszą naukę pływania. Związku z tym przybliżmy pojęcie pływalności w życiu codziennym. Ciało ludzkie to w przybliżeniu dwie trzecie wody. Dlatego też nasza gęstość ciała jest podobna do gęstości wody. Dodatkowo nabierając do płuc powietrze i je wstrzymując, zwiększymy naszą pływalność i łatwiej będziemy unosić się na wodzie. Reasumując, skład naszego ciała może wpływać na naszą naturalną zdolność do pływania.
Znajomość pływalności naszego ciała:
– poczucie swobody i pewności siebie w wodzie
– dokładniejsze wykonywanie ćwiczeń
– szybsza nauka pływania
– większe poczucie bezpieczeństwa i kontrola ciała w wodzie
Jaką pływalność ciała mają kobiety i mężczyźni?
Mężczyźni mają większą gęstość ciała niż kobiety. Dlatego też mężczyźni mają gorszą pływalność. Ludzie z większą ilością mięśni lub z mniejszym stosunkiem tkanki tłuszczowej do mięśniowej będą mieli większą tendencje do tonięcia. Zauważcie, że gdy gotujecie rosół, to tłuszcz występuje w postaci oczek na powierzchni wody a mięso i kości opadają po pewnym czasie na dno.
Pływalność ciała a pojemność płuc
Nasza pojemność płuc pomoże nam utrzymać się na powierzchni wody. Osoby o większej pojemności płuc będą miały łatwiej unieść się na wodzie. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze mają większy balon powietrza w postaci płuc w klatce piersiowej. Po drugie te osoby mają większą ilość tlenu w obiegu w całym ciele. Tlen jest mniej gęsty niż woda, więc im więcej mamy go w sobie, tym nasza pływalność jest większa.
Jak zwiększyć naszą pływalność ciała?
Umiejętność kontrolowania naszej pływalności jest bardzo istotne w szczególności w pierwszych etapach nauki pływania. Już na samym początku przygody z pływaniem powinniśmy nauczyć się zanurzania głowy pod wodę na co najmniej 5 sekund z wstrzymanym powietrzem. Dzięki temu o wiele łatwiej z płucami pełnymi tlenu wykonamy leżenie na wodzie na brzuchu, czy utrzymywanie się na wodzie na plecach.
Jak pływalność człowieka wpływa na naukę pływania?
Wiemy już, że pływalność możemy zwiększyć dzięki nabraniu ustami solidnej dawki powietrza do płuc. Natomiast najczęściej popełniany błąd przez ludzi pływających na basenie polega na zbyt szybkim wypuszczeniu powietrza. W związku z tym już na początku tracimy pływalność a nasze ciało znajduje się w niekorzystnej pozycji. Pamiętajcie. Na początku wykonujcie delikatny wydech do wody aby stale utrzymywać wysoką pozycję ciała a dopiero w momencie obrotu głowy po wdech wypuszczajcie mocniej powietrze. Taki sposób oddychania w wodzie ułatwi Wam uzyskanie wysokiej pozycji ciała, co płynie korzystnie ekonomiczność pływania.
Podsumowanie
Pływalność ciała i świadomość jego zachowania się w wodzie, to podstawa w nauce pływania. Ucząc swoich podopiecznych, w tym osoby z lękiem przed wodą wykorzystuje proste i przyjemne ćwiczenia mające na celu zapoznanie się z właściwościami środowiska wodnego. Robię to bez przyborów, będąc z osobą uczącą się pływać w wodzie. Pamiętaj, mając punkt podparcia w postaci deski, makaronu nie uświadomisz sobie realnego zachowania się Twojego ciała w wodzie. Lata pracy z osobami z lękiem przed wodą pozwoliły mi wypracować przyjemne i proste metody zapoznania się z własną pływalnością oraz pomóc opanować lęk przed wodą u wielu kursantów w skuteczny sposób podczas nauki pływania dla dorosłych.
Dodaj komentarz