Nawyki ruchowe w nauce pływania

 

Nawyki ruchowe są to zautomatyzowane ruchy. Powstają w wyniku długotrwałego procesu, który polega na wielokrotnym powtarzaniu danego ruchu, czy schematu ruchowego. W nauce pływania im sprawniej nabywamy właściwe nawyki, tym szybciej opanowujemy umiejętności pływackie oraz osiągamy swój cel w postaci pływania efektywną techniką. Dzieje się tak, ponieważ zautomatyzowany ruch charakteryzuje się odpowiednim napięciem i ekonomią oraz wysoką skutecznością, mniejszym wydatkiem energetycznym. Dodatkowo wpływa korzystnie na tok kształtowania innych pożądanych wzorców ruchowych.

Ucząc się już na początku napotykamy na istotne trudności:

  • Ucząc się pływać nie będziesz w stanie obserwować swoich ruchów. Często nasze wyobrażenie o wykonywanym schemacie ruchowym jest oddalone od rzeczywistości.
  • Wykonywane ruchy są powtarzane przy niewłaściwym napięciu mięśniowym, dużej prędkości czy zmęczeniu organizmu.
  • Opanowywany ruch jest zbyt trudny do wykonania i również nie adekwatny do poziomu umiejętności pływackich uczącej się osoby.

 

Rozwój i budowa nawyków ruchowych w pływaniu

 

Rozwijanie nawyków ruchowych możemy ująć w odpowiednich fazach. W pierwszej kolejności poznajemy dany ruch od strony technicznej i podejmujemy próbę jego realizacji. Następnie zaczynamy wykonywać go poprawnie, lecz taki zabieg wymaga od uczącej się osoby koncentracji. Ponadto budowanie nawyku charakteryzuje się korygowaniem powtarzanego ruchu, którego celem jest uniknięcie utrwalania błędów i powtarzanie dzięki temu właściwego wzorca ruchowego. Natomiast dochodząc do automatyzacji ruchu nalezy pamiętać o odpowiednich warunkach dalszego rozwoju nawyku eliminując tym samym ryzyko jego zmiany lub osłabienia.

Podsumowanie

 

W nauce pływania pomocne jest w pierwszych etapach opanowywanie prostszych wzorców ruchowych poprzez rutynowe powtarzanie ćwiczeń dostosowanych do poziomu umiejętności uczącej się osoby. W opanowywaniu trudniejszych wzorców ruchowych ułatwią poznane nawyki pływackie, izolacja konkretnego ruchu z schematu oraz stworzenie dogodnych warunków przy użyciu sprzętu pływackiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *