Pływając na torze przemieszczanie się po linii prostej wybranym stylem pływackim nie stanowi większego problemu. Sytuacja wygląda inaczej na wodach otwartych. W związku z tym na akwenach, nie znajdziemy dobrze oznaczonych torów a warunki i specyfika pływania zdecydowanie odbiegają od tych na basenie. Dlatego często podczas maratonów lub zawodów triathlonowych zmieniamy kierunek poruszania się w wodzie ze względu na grupy pływaków, prądy wodne i fale. Należy uważnie śledzić swój tor. Natomiast pływanie w linii prostej jest umiejętnością wyuczoną, której należy poświęcić czas na sesji treningowej. Dzięki treningu umiejętności przemieszczania się w wodzie po linii prostej i zerkania, wprowadzisz szczyptę urozmaicenia, poprawisz wyniki oraz skuteczność i komfort w pływaniu na wodach otwartych.
Najczęstsze powody zejścia z linii, toru płynięcia
- Wykonywanie silniejszych ruchów jedną ręką – najczęstszym powodem jest wykonywanie silniejszych ruchów jedną ręką. Przede wszystkim kluczem jest zrozumienie, w którą stronę nas znosi i nałożenie odpowiednich poprawek.
- Złe wprowadzanie dłoni do wody – Podczas wprowadzania ramion do wody, pilnujcie aby ramiona nie przecinały pionowej osi ciała. Dlatego wyobraźcie sobie pociąg i tory. Wy jesteście pociągiem a ramiona wkładacie do wody w linii torów, po których się przemieszczacie.
- Stabilność głowy – Utrzymujemy głowę w osi – głowa, szyja, kręgosłup. Wszelkie odchylenia głowy, będą powodowały opór i stopniową zmianę kierunku. Pamiętaj, że głowa jest w miejscu a nabierasz powietrze poprzez rotację ciała i wyjęcie barku z wody. Głowa jest jak przód statku.
- Rotacja wokół osi ciała – Zwracaj uwagę na rotację wokół pionowej osi ciała i czy poruszasz się symetrycznie.
Ćwiczenia poprawiające błędy
Pływanie z zamkniętymi oczami – Ćwiczenie stosowane przez amerykanów. Pozwoli wychwycić ewentualne błędy:
8x 25m ( nieparzyste z zamkniętymi oczami, parzyste z otwartymi )
Pływanie na boku z rotacją ciała – Wyciągnij ramię daleko do przodu. Drugie ramię połóż na udzie, wzdłuż tułowia. Obróć się na bok aby bark wystawał wystawał z wody i był skierowany do sufitu. Nabieraj powietrza i rób wydech do wody poprzez rotację wokół osi ciała i wyjęcie barku z wody. Ćwiczenie ułatwią krótsze płetwy treningowe:
4×50 ( 25m pozycja boczna, 25m kraul )
Dokładanka – w tym ćwiczeniu będziesz mógł bardziej skupić się na włożeniu dłoni do wody. Zwracaj uwagę aby dłonie nie były wkładane zbyt wąsko i nie przekraczały pionowej osi ciała. Obie ręce z przodu. Pracujemy jedną ręką do momentu gdy znowu obie znajdą się z przodu. Wtedy możemy zacząć ruch drugą ręką.
Nagrywanie podczas pływania – Analiza techniki i zwrócenie uwagi na oddech, wkładanie dłoni do wody, stabilność głowy i rotację.
Zerkanie
Umiejętność, która pozwoli nam zobaczenie celu aby sprawdzić czy płyniemy po właściwym torze. Boje na wodzie nie zawsze są widoczne. Mogą być ukryte przez fale, grupy płynących osób lub słabo widoczne przez warunki pogodowe. Popatrz, co znajduje się w tej samej linii prostej co boja. Może wysoki budynek, wysokie drzewo, wzgórze? Charakterystyczny element otoczenia? Na pewno znalezienie takiej rzeczy, ułatwi Ci orientacje na wodach otwartych.
Technika zerkania podczas pływania kraulem
Przenosząc rękę do przodu, wyjmij głowę tak aby na powierzchnię wynurzyły się tylko okulary i popatrz na wybrany cel. Następnie kontynuując ruch ręki w fazie przywodzenia, odwróć głowę na stronę gdzie znajduje się ręka i nabierz powietrza. Podczas zerkania pracuj ramionami płynnie i rytmicznie w cyklu kraula.
Co ile ruchów, cykli zerkać i sprawdzać czy płyniemy prosto?
Na początku zerkaj co ósmy cykl ( 16 ruchów ramion ). Jeśli zbaczasz z toru, zmniejsz do sześciu cykli, natomiast jeśli płyniesz dobrze, zwiększaj liczbę cykli.
Serie treningowe:
5×200
Wybierz cel na końcu basenu, może to być bidon, piłka lub inna rzecz. Patrz przed siebie na pierwszej i trzeciej pięćdziesiątce lokalizując wybrany cel. Zerkaj co trzy cykle ramion.
3x [ 3×25; 2×100]
Pierwsze 2x25m płyń jak krokodyl, oczy wystają z wody i lokalizują cel. Następną serię popłyń rozpędzaną na 25m a trzecią sprintem.
Sto metrów popłyń w następujący sposób: na pierwszej i czwartej długości zerkaj co 2 cykle.
Oddychanie na wodach otwartych a orientacja
Nie zawsze zawodnicy będą po stronie brania przez Ciebie oddechu. Bywa też, że z danej strony w nabraniu powietrza mogą być fale. Zdolność dostosowania strony nabierania powietrza znacznie ułatwi Ci pływanie na wodach otwartych.
Pomocne zadanie:
4×100
Setki nieparzyste ( 25m oddech z prawej, 25m oddech z lewej, 25m dwa oddechy z prawej, 25m dwa oddechy z lewej)
Setki parzyste ( Oddychaj w najwygodniejszy sposób)
Podsumowanie
Pływanie na wodach otwartych i orientacja, umiejętność pływania prosto wymaga od nas cierpliwości i treningu. Przede wszystkim zerkanie i prawidłowe nawigowanie jest umiejętnością wyuczoną, na którą musimy zwrócić uwagę aby nie wydłużać dystansu do wybranego przez nas celu.
Dodaj komentarz