Wdech i wydech do wody

 

Wdech i wydech do wody jest umiejętnością pływacką, która z pewnością na początku stanowi znaczne wyzwanie. Ponadto opanowanie swobodnego wdechu i wydechu do wody wpływa na późniejsze etapy nauki pływania oraz wykonywanie wielu pomocnych ćwiczeń. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że wielu początkujących pływaków uważa, że wykonują prawidłowo oddychanie podczas pływania, co nie jest prawdą. Sprawia to, że pokonanie 25m. poszczególnym stylem pływackim bardziej przypomina nierówną walkę z wodą, niż harmonijne i swobodne przemieszczanie się w wybranym kierunku.

Wydech do wody

Wydech do wody

Wdech w pływaniu – nosem czy ustami?

 

Przede wszystkim już na początku należy zaznaczyć, że usta stanowią większy otwór niż dwie małe dziurki w nosie. W  związku z tym, możemy porównać usta do rury o większej średnicy. Natomiast otwory w nosie podobne są do tych w słomce. Biorąc pod uwagę, że podczas pływania wdech trwa około jednej sekundy, musimy dostarczyć, w krótkim czasie większą dawkę powietrza. Z pewnością większą dawkę powietrza dostarczymy nabierając powietrze ustami.

Wydech do wody – nosem czy ustami?

 

Wydech do wody zaleca się wykonywać nosem, choć moim zdaniem jest to kwestia indywidualna. Uważam tak, ponieważ wielu wspaniałych pływaków wypuszcza powietrze także ustami. Wydech do wody nosem gwarantuje nam równomierny wydech do wody utrzymując stały wzorzec oddechowy. Dzieje się tak, ponieważ w nosie posiadamy otwory, które nie zmieniają swojej średnicy. Ponadto wydychając przez nos zredukujesz możliwość zachłyśnięcia się wodą i zmniejszysz opór wody. Dodatkowo osoby zaczynające swoją przygodę z pływaniem, robiąc wydech przez usta, szeroko je otwierają i tym samym zbyt szybko pozbywają się powietrza. Powoduje to, że wydech trwa zbyt krótko a także sytuacje, w której mamy głowę w wodzie nie mając już powietrza.  Wielu pływaków wykonuje ostateczne wydmuchnięcie przez nos i usta aby szybko zrobić miejsce w płucach na kolejną dawkę powietrza oraz odepchnąć wodę od twarzy by zapobiec zachłyśnięciu się wodą.

Oddychanie w wodzie – trudne początki

 

Zaczynając swoją przygodę z pływaniem zawsze istnieje ryzyko nabrania wody do ust czy nosa.Nie jest to przyjemne uczucie. Wobec tego, utrzymanie równomiernego wydechu do wody może okazać się trudne i niekomfortowe. W szczególności mogą mieć z tym problemy osoby z lękiem przed wodą lub stawiające swoje kroki w wodzie od zera. Przede wszystkim nie poddawaj się, ponieważ do oddychania w nowym środowisku wodnym trzeba przyzwyczaić swój organizm i układ nerwowy. Ponadto pamiętaj, że wraz z coraz większą ilością ćwiczeń i powtórzeń wydychania powietrza do wody będziesz się czuł/a coraz lepiej i swobodniej a niekomfortowe uczucie przejdzie w przyjemną i bezstresową czynność, która przyniesie Ci wiele korzyści.

Jak wykonać wdech i wydech do wody

 

Przede wszystkim na początku złap dłońmi krawędź basenu, aby skupić się jedynie na wypuszczaniu powietrza. Nabierz powietrze ustami. Następnie zacznij wydychać powietrze nosem tuż przed jego zanurzeniem do wody. Pamiętaj, że w wodzie wydech wygląda inaczej niż na lądzie. Wydychając powietrze nosem napotykasz opór w postaci wody. Wydychać powietrze należy przez cały okres przebywania twarzy pod wodą. Początki mogą być trudne. Wydech może być przerywany i nierównomierny, jednak po dłuższym ćwiczeniu wydechu powietrza pod wodą poczujesz znaczną poprawę. Stosunek wdechu do wydechu wynosi 1:2 gdzie na lądzie oddychamy 1:1. Natomiast najlepsi pływacy zwiększają ten stosunek do 1:3.

Jak ćwiczyć wdech i wydech do wody?

 

Na początku swojej przygody z pływaniem ćwicząc oddychanie należy najbardziej skupić się na wydechu. Najważniejsza jest praktyka. Powtarzaj i przyzwyczajaj swój organizm do warunków panujących w środowisku wodnym a z pewnością uzyskasz w pełni kontrolę nad wdychaniem powietrza i wypuszczaniem go do wody.

Podstawowe ćwiczenia wydechu do wody:

  • równomierny wydech do wody
  • nasilony wydech do wody
  • wydech do wody z wydaniem głosu
  • wydech do wody po bezdechu
  • bezdech po wydechu

 

Ćwiczenia możesz wykonywać w domu, na basenie czy nawet nalewając do miski wodę.  Powodzenia!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *