Pływanie stylem dowolnym

 

Niezależnie od tego czy skupiasz się na pływaniu kopiąc dwa, cztery czy sześć razy na cykl jedne kopnięcie powinno być zawsze zsynchronizowane z wysunięciem przeciwnej ręki w przód. W zwiazku z tym przedstawiane modele pracy nóg w kraulu stanowią najlepsze rozwiązania wspierające rotację ciała i pozwalają w korzystny sposób zwiększyć naszą prędkość.

Pływanie kraulem dwu-uderzeniowym

 

Kraul dwu-uderzeniowy stanowi najbardziej ekonomiczny i naturalny sposób poruszania się kraulem, w którym na cykl pracy ramion przypadają dwa kopnięcia. W związku z tym na jeden ruch ramienia przypada jedno kopnięcie. Pierwsze kopnięcie prawą nogą następuje gdy lewa ręka znalazła się już w wodzie i jest wyciągana w przód powodując obrót ciała na prawą strone. Drugie kopnięcie ma miejsce lewą nogą gdy prawa ręka znalazła się w wodzie i jest również wyciągana w kierunku płynięcia powodując obrót ciała na lewą stronę (pępek skierowany w lewo). Dlatego też ta metoda kopania w kraulu najbardziej przypomina chodzenie lub bieganie po lądzie. Ze względu na małą liczbę kopnięć jest używana do pokonywania dłuższych dystansów. Ponad to wymaga największej równowagi ponieważ nie zawiera kopnięć stabilizujących pomiędzy kopnięciami wspierających rotowanie ciała.

Pływanie kraulem sześcio-uderzeniowym

 

Kraul sześcio-uderzeniowy to sposób poruszania się kraulem, w którym na cykl pracy ramion przypada sześć kopnięć. Na jeden ruch ramienia przypadają trzy kopnięcia. W związku z tym ten model pracy nóg w kraulu jest zazwyczaj używany na krótkich i średnich odległościach. Kopnięcia w kraulu sześcio-uderzeniowym wyglądają tak jak w kraulu dwu-uderzeniowym. Są symetryczne. W związku z tym w trakcie wyciągania lewej ręki w przód następuje kopnięcie prawej nogi. Efektem tego jest przejście na prawy bok. Następnie realizowane jest drugie kopnięcie lewej nogi i trzecie prawej. W dalszej kolejności następuje kopnięcie lewej nogi w trakcie wyciągnięcia prawego ramienia w przód co powoduje również obrót ciała na lewą stronę. Po tym kopie prawa noga i lewa. Tak wygląda jeden, peły sześciotaktowy cykl kopnięcia. Można o tym pomyśleć jak o tytmie walca. Prawa – raz, dwa, trzy. Lewa – raz, dwa, trzy…

Pływanie kraulem cztero-uderzeniowym

 

Kraul cztero-uderzeniowy to sposób poruszania się kraulem, w którym na cykl ramion przypadajają cztery kopnięcia. Ten model pracy nóg zazwyczaj jest spotykany u osób niższych oraz na średnich dystansach. W przeciwnieństwie do kraula dwuuderzeniowego i sześciouderzeniowego model pracy nóg jest asymetryczny. W związku z tym trzy kopnięcia są realizowane po jednej stronie i jedne wspierające rotację ciała po drugiej. Wzór kopnięcia wygląda więc następująco: Raz, dwa, trzy, jeden. Podczas gdy prawa noga kopie w dół, tułów obraca się w prawą stronę. Następnie pływak kopie lewą, prawą nogą. Natomiast gdy ponownie kopie lewą nogą obraca się na lewy bok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *