Jak pływać szybciej kraulem?

Możemy stale pracować nad prędkością pływając od ściany do ściany basenu, lecz bez eliminowania oporu wody nie osiągniemy swoich prawdziwych możliwości. Dużo mówi się o aerodynamice podczas jazdy na rowerze a producenci szukają coraz to innowacyjniejszych produktów mających na celu zniwelować opór wiatru. Ale co w takim razie z pływaniem, podczas, którego przebijamy się przez wodę, która jest 784 razy gęstsza od powietrza? Musimy się przez nią przedostawać w najbardziej skuteczny sposób.

Opór przedni jest wytwarzany przez nas samych, naszą powierzchnię ciała. U najlepszych pływaków, opór wody napiera na czubek głowy ( który przecina wodę niczym strzała ) i ramiona. Natomiast u osób, które posiadają niewłaściwą pozycję podczas pływania opór wody napiera na zbyt bardzo uniesioną głowę oraz opadnięte biodra i nogi. Minimalizacja oporu jest więc pierwszym i najprostszym sposobem poprawienia prędkości w wodzie.

Dla pływaka dystansowego zmniejszenie oporu wody ma pierwszeństwo przed zwiększeniem mocy. Jeśli motorówka i statek z identycznymi silnikami zaczną poruszać się w wodzie, to które będzie płynąć szybciej i dalej? Poprawiając pozycję ciała wzdłuż powierzchni wody, będziesz mógł poruszać się z większą prędkością z taką samą mocą wyjściową.

Co jest powodem tego, że zwalniasz?

 

Opór hydrodynamiczny jest spowodowany nie tylko niskimi nogami i biodrami. Pływacy, którzy są źle ułożeni w wodzie mogą go spowodować w inny sposób:

Pozycja głowy w wodzie:

Trzymaj głowę w linii z kręgosłupem, tak aby wierzchołek głowy przecinał wodę jak strzała wypuszczona z łuku powietrze. Głowa trzymana zbyt nisko lub wysoko w wodzie spowoduje dodatkowy opór z górnej części pleców lub klatki piersiowej.

Kopnięcia:

Kopnięcie powinno być krótkie i zwarte. Zakres kopnięcia powinien mieścić się w granicy szerokości naszych bioder. Nożycowe kopnięcia ( kopnięcia bokiem ) lub o zbyt dużym zakresie sprawiają, że nogi wylatują zbyt daleko poza nasze ciało i tym samym zwiększają opór wody.

Prowadzenie ramion pod wodą:

Skuteczna praca ramion w kraulu stanowi ważny element w technice pływania stylem dowolnym. Ramie wsuwane do wody powinno wędrować wzdłuż naszego barku. Ja porównuje pływanie kraulem do pociągu. Ramiona wkładasz tam gdzie są tory a głowa tnie wodę. Jeżeli będziesz prowadził rękę pod wodą i łamał oś na linii ( wierzchołek głowy, szyja, kręgosłup ) stworzysz z przodu zawirowania, spowodujesz zmianę kierunku, niewłaściwą rotację i większy opór wody. Wyobraź sobie, że płyniesz kajakiem po niezaburzonej tafli wody a potem przy dużej fali. Wkładając rękę do środka, przed głowę, taką falę stwarzasz sam sobie.

Kołysanie ciała:

Każdy ruch kołyszący nasze ciało, powoduje opór wody. Nie myl tego ruchu z prawidłową rotacją ciała. Chodzi o to abyś podczas pływania utrzymywał głowę, ramiona, biodra i stopy w linii prostej. Natomiast rotacja przebiega bez wysuwania głowy do góry i z pilnym zachowaniem osi ( głowa, szyja, kręgosłup ).

Jak wyeliminować opór wody?

 

Znalezienie równowagi w wodzie, nie jest rzeczą naturalną ponieważ środek ciężkości znajduje się w okolicy bioder a klatka piersiowa zawiera płuca. Zwykłe unoszenie się na wodzie i przyjmowanie opływowej sylwetki, jest wyznacznikiem, czy pływak utrzymuje efektywną pozycje ciała w wodzie. Dobrą metodą na sprawdzenie tej pozycji jest poproszenie drugiej osoby o nagranie filmu i jego analiza. Ważne jest to aby koncentrować siły nie na unoszenie się i napinanie przy tym mięśni a poruszanie do przodu i ich zrelaksowanie. Musisz dążyć do tego aby spożytkować swoją energie na ruchu do przodu. Wyobraź sobie, że przepływasz przez ciasny korytarz, albo rurę… gorącą, która parzy. Unikaj jej dotykania, masz być jak grota strzały, lub atakujący szczupak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *